back to top

Hrvatska izgubila u drami na otvaranju Eurobasketa

HRVATSKI Košarkaši poraženi su u prvom kolu skupine C Eurobasketa. Grčka, jedan od favorita za osvajanje EP-a, bila je bolja 89:85. Bila je to luda utakmica u kojoj je nakon prvog poluvremena, koje su Grci dobili 46:30, izgledalo da momčad Damira Mulaomerovića nema nikakve šanse.

Ipak, nije bilo tako. Hrvatska se vratila u igru fantastičnom trećom četvrtinom, a utakmica je u egalu bila do samog kraja. Grci su ipak uspjeli sačuvati prednost i nisu dozvolili da se Hrvatska vrati na više od dva koša zaostatka, ponajviše zahvaljujući dvostrukom MVP-ju NBA lige Giannisu Antetokounmpu.

Grčka dominacija u prvom dijelu

Hrvatska je dobro otvorila utakmicu i u prve dvije minute vodila 7:0. Giannisa Antetokounmpa na početku nije išlo, krenuo je sa šutom 0/4, ali zato je nezaustavljiv bio naturalizirani Amerikanac Tyler Dorsey, koji je tricama predvodio Grke.

Giannisu ipak nije trebalo dugo da se probudi, počeo je raditi nered pod košem i Hrvatska nije imala rješenja. I kad bi Mulaomerovićeva petorka odigrala dobru obranu, Grci su znali prelagano uhvatiti napadački skok. Na kraju prve četvrtine bilo je 24:16 za momčad Dimitriosa Itoudisa.

Slično je bilo i u drugoj četvrtini. Grčka obrana ugušila je hrvatski napad i natjerala ga na čak 12 izgubljenih lopti u prvom dijelu, dok su Grci izgubili samo jednu. Pritom su uhvatili devet napadačkih skokova, pet više od Hrvatske, a nevjerojatni Dorsey zabio je čak 20 poena u prvom dijelu.

Hrvatska se preporodila u trećoj dionici

Hrvatski Košarkaši napokon su proigrali u trećoj četvrtini. Smith se raspucao, a Simon razigrao. Sredinom treće četvrtine Hrvatska je napravila seriju 13:0 i došla na -2, ali prekinuo ju je tko drugi nego Dorsey tricom pa je treća četvrtina završila 80:72.

Grčki napad u trećoj četvrtini ostao je praktički na istoj razini kao i prije, ali hrvatski je bio znatno bolji nego u prvom dijelu. U trećoj četvrtini Hrvatska je postigla 32 poena, dva više nego u cijelom prvom poluvremenu!

Drama u završnici

Grčka je držala prednost od osam poena razlike sve do zadnje tri minute, kada je krenula nova mini-serija Hrvatske. Bogdanović, Smith i Simon ubačajima su ponovno doveli Hrvatsku na -2, a na semaforu je ostalo još malo više od minute.

Hrvatska se uspjela obraniti u idućem napadu i zatim imala priliku poravnati ili doći u vodstvu. Ipak, ukazao se Giannis i blokirao pokušaj Zupca, a na drugoj strani zakucao pa nakon toga iz tranzicije pogodio uz dodatno slobodno bacanje i tako riješio utakmicu. Poraz je dalekometnom tricom ublažio Smith i postavio konačnih 89:85.

Smith najbolji kod Hrvatske

Upravo je Jaleen Smith, odnedavno naturalizirani Amerikanac, bio najbolji pojedinac Hrvatske s 23 poena (šut 8/13, trica 5/7), pet skokova i četiri asistencije. Bojan Bogdanović ubacio je 19 koševa uz sedam skokova, a Krunoslav Simon 18 uz pet skokova. Dvoznamenkasti su bili i Ivica Zubac s 11 te Mario Hezonja s 10 poena.

Kod Grka su najbolji bili Giannis Antetokounmpo i Tyler Dorsey, svaki s po 27 poena. Giannis je tome pridodao i 11 skokova te šest asistencija. Još samo jedan igrač bio je dvoznamenkast kod Grčke, Dimitrios Agravanis ubacio je 11 koševa. Dodajmo da Iduću utakmicu Hrvatska igra već u subotu od 14:15, a protivnik je Velika Britanija.

► KLIKNI OVDJE I POGLEDAJ STATISTIKU SVIH IGRAČA.

Objava Hrvatska izgubila u drami na otvaranju Eurobasketa pojavila se prvi puta na Gol.ba.