Discover The ultimate convenience in Vaping with iGet Vape Australia, where we offer a wide range of products tailored For Everyday Use. Our online store, www.igetshopaustralia.com, ensures You find The perfect Vape solution to fit your lifestyle. experience hassle-free Vaping with quality products designed For both beginners and seasoned users alike. Elevate your Vaping experience today and enjoy The ease of access to The best in The market. GLAVNI IMAM IZBA: ULOGA DŽAMIJA I DŽEMATA U DIJASPORI POLIVALENTNA | Javno.ba
back to top

GLAVNI IMAM IZBA: ULOGA DŽAMIJA I DŽEMATA U DIJASPORI POLIVALENTNA

IZBA  jedna je od najvećih i najvažnijih dijasporalnih zajednica, koja aktuelno broji 43 džemata raspoređena u svim dijelovima ove zemlje. Dekretom reisul-uleme Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini nedavno je na njeno čelo postavljen efendija Kusur.

  • Svi naši džemati uvezani su sa IZ kroz tri poveznice koje su zagarantirane Statutom džemata. Prva je reisul-ulema, koji je definiran kao vrhovni vjerski autoritet. Ovime je jasno određeno vjersko usmjerenje naše zajednice i izražena opredijeljenost za čuvanje islamske tradicije Bošnjaka kao važne okosnice našega identiteta. Druga je dekret reisul-uleme, kojim naši imami stječu ovlasti da vrše svoju vjersku misiju. Treća poveznica je vakufska imovina. Sva vakufska imovina kojom raspolažu naši džemati zaštićena je odredbama definiranim u Statutu – objasio je efendija Kusur.

Dodao je da pored formalnih poveznica smatra „da je najjača veza koju naši džemati imaju sa IZ u BiH, ona ljudska“.

  • Naše džematlije često posjećuju džemate u svojim rodnim mjestima, i tamo također plaćaju članarinu, njeguju prijateljstva i rodbinske veze, i rado se uključuju u projekte i akcije u domovini. Sa takvim stavom doživljavaju i svoje džemate u Austriji. To je velika volja koja stvara čvrstu i stabilnu prirodnu vezu – naglasio je on.

Efendija Kusur govorio je i o položaju Bošnjaka u Austriji, okupljenih oko naših džemata, i o izazovima sa kojima se suočavaju.

  • IZBA okuplja veliki broj članova. Ovisno u kojem periodu i pod kojim okolnostima su doselili u Austriju, te u koju generaciju Bošnjaka na ovim prostorima se ubrajaju, razlikujemo i potrebe kao i izazove sa kojima se oni susreću. Ali, možemo kazati da su dobro integrirani u austrijsko društvo. Kada se uzmu u obzir važni parametri po kojima se može mjeriti stepen integracije, kao što su nivo obrazovanja i participacija na tržištu rada, skoro da i ne postoji razlika u odnosu na Austrijance – smatra on.

Ocijenio je važnom ulogu koju džemati imaju u podršci „muslimanskim porodicama u očuvanju onih vjerskih moralnih vrijednosti, koje se djelimično ili u potpunosti razlikuju od popularnih stavova koje susrećemo u društvu“.

  • Ovdje prije svega mislim na vrijednosti institucije braka i porodice, ali i stavljanje akcenta na duhovni razvoj i balans u svijetu opterećenome konzumerizmom. Još jedan veliki izazov pred kojim se nalazimo, jeste i postepeno otuđivanje od maternjega jezika. Novi naraštaji sve rjeđe upotrebljavaju bosanski jezik u komunikaciji i gube sposobnost njegovoga funkcionalnoga korištenja. Ova pojava posebo je izražena kod mlađe generacije naših džematlija. Bez bosanskoga jezika, teško je prenijeti suštinu naše tradicije islama i nemoguće je očuvati sve vrline koje ona implicira – potcrtao je glavni imam.

Podsjetio je da i da su džemati „bitan mehanizam kojim pomažemo džematlijama da očuvaju svoj vjerski identitet i da njeguju našu lijepu, bošnjačku tradiciju življenja islama, a ujedno poštujući i druge tradicije koje su ravnopravni sudionici u kreiranju slike islama u Zapadnoj Evropi“.

  • U ovolikom mnoštvu ponude važno je sačuvati ono što jesmo i što želimo ostati. Naše džamije su i centri društvenoga života, te preuzimaju ulogu koju bi u Bosni i Hercegovini imala druga mjesta. Nije rijetkost da ljudi u džamiju dođu kako bi se družili, kako bi dobili informaciju, savjet ili podršku. Iz ovoga postaje jasno da je uloga džamija i džemata u dijaspori polivalentna i mnogo šira nego što je to u Bosni i Hercegovini – kazao je on.

Naglasio je da će važan fokus njegovog djelovanja biti usmjeren ka afirmaciji vjersko-prosvjetnoga rada, uvezivanju džemata kroz zajedničke projekte i programe IZ, njegovanje dobrih odnosa sa drugim muslimanskim organizacijama, kao i dijaloga sa ostalim vjerskim zajednicama i crkvama.

  • U pogledu razvoja Zajednice i planiranja kadrovskih resursa, važno pitanje koje trebamo sebi postaviti jeste, kakvi imami će biti potrebni našim džematlijama, a time i našoj zajednici u skorijoj i daljoj budućnosti? Ovo pitanje sebi moramo postaviti već sada, ukoliko želimo izbjeći ozbiljniju kadrovsku krizu u vremenu koje je pred nama. Nastojat ću da pratim i afirmiram učenike medresa i studente islamske teologije, te da im omogućim prostor i priliku za stjecanje iskustva i ličnoga razvoja unutar naše zajednice. Nastojat ću ohrabriti mlade talente da se opredijele za obrazovni put koji će ih osposobiti za preuzimanje poslova u IZBA – naglasio je on.

Ocijenio je da je ovo „važan proces u kojem ne smijemo zakazati“.

  • Osjećam obavezu da afirmiram ulogu naših mualima koje svo vrijeme, otkako postoji naša zajednica, predano rade u odgoju i obrazovanju naših učenika u mektebima i džematlija u džamijama. Želja mi je da prepoznamo i vrednujemo njihov rad, te dodatno profitiramo od kompetencija i iskustava koje nam one nude – zaključio je Senad-ef. Kusur.

hayat.ba

drugi upravo čitaju