back to top

FESTIVAL PRIJATELJSTVA U SARAJEVO RESORT-U

Upoznavati ljude i kulture, uvezivati se, raditi, graditi, pomagati i uvažavati čini se kao najteži posao, ali i trajno dobro. No, uspjeti se može. U mirnoj oazi turističko-rezidencijalnog kompleksa Sarajevo Resorta kod Hadžića godinama rade baš na stvaranju takvog ambijenta. Namjenski projektovano naselje za smještaj hiljadu turista izgrađeno je baš u periodu kada je interesovanje turista iz arapskih zemalja za Bosnu i Hercegovinu skočilo munjevitom brzinom. Nije samo do turizma. Sadržaj na hiljadama kvadratnih metara naselja, s vještačkim jezerom i stotinama objekata kreira se kvalitetno i namjenski.

Skoro je zatvoren osmi po redu Festival prijateljstva. Po mnogo čemu zanimljiv, reklo bi se. Od polovine jula održavao se svake subote. Domaći proizvođači imaju priliku izložiti svoje proizvode, dio toga može se i kupiti na tradicionalnom bazaru: od meda, povrća, do ljekovitog bilja. Sve što da bosanska zemlja. Ako tu ipak niste da biste kupili proizvode, možete se pridružiti sportskim aktivnostima, dok oni najmlađi svakako imaju zabavu prilagođenu različitim uzrastima.

No, cilj je malo viši, kažu iz Sarajevo Resorta. Otvoriti vrata kompleksa stanovnicima BIH, pa približiti njene običaje i proizvode stanovnicima, turistima arapskog svijeta. Brojke nisu zanemarive.

Prema podacima koje je ranije objavila Centralna banka BiH, direktna strana ulaganja za prvih devet mjeseci 2018. godine iznosila su 668,6 miliona KM, čime su ostvarila blagi porast od 0,1 posto u odnosu na 2017. godinu. Zadržan je trend rasta u odnosu na petogodišnji prosjek stranih ulaganja od 21,6 posto. Najveći broj investicija u 2018. godini dolazio je i iz Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata, pored zemalja EU i drugih zemalja. Usputno rečeno, nisu turisti samo iz arapskih zemalja, kompleks posjete i oni iz evropskih.

Rezultat, kažu nadležni, vrlo dobar i potvrđuje da je Bosna i Hercegovina, bez obzira na sve probleme i poteškoće, zemlja atraktivna stranim investitorima.

Općenito je BIH zemlja koja obećava, u smislu investicija u razne sektore. Zaljevske zemlje učestvuju u velikom procentu u razvoju BIH… Prema podacima CBBIH za 2022. godinu, oko dvije milijarde maraka se procjenjuju investicije. Sam Kuvajt učestvuje s 1,4% u ukupnom stranom ulaganju u BIH. Nadamo se da će vlast u BIH donijeti nova zakonska rješenja koja će ohrabrivati strane investitore da ulažu u BIH, kazao nam je Jasem Alkaderi, predsjednik Kuvajtskog poslovnog vijeća i jedan od investitora Sarajevo Resorta.

Na naše pitanje ako se pravi bolji poslovni ambijent, šta on ustvari predstavlja investitor odgovara kako se nada da će BIH izmjenama Zakona o stvarnim pravima olakšati stjecanje prava nad nekretninama stranim državljanima u BIH za one koji bi iz arapskog svijeta uložili baš ovdje. I još ponešto.

Nadamo se da će se uvesti olakšice u smislu boravka stranaca i dobijanja viza za strance. Također neke stvari baš nisu jasne u bankarskom sektoru, objasnio je Alkaderi. 

Od turizma, ugostiteljstva, privrede općenito, potencijala ne manjka. Statistike pokazuju da se više od 50% onih koji inače ulažu odluče i za reinvestiranje.

  • Činjenica je da sve veći priliv turista u BIH, a da veliki udio imaju zemlje golfske regije, ono što je FIPA radila- promovisala turistički potencijal BIH. Kada jednom turista dođe u BIH, osjeti se sigurno, počinje razmišljati kako uložiti svoj novac i ovo je produkt turista koji su došli u BIH“, objasnila je Maida Bećirović iz Agencije za promociju stranih investicija u BIH. 

Godinama traje priča Sarajevo Resorta u BIH. A od tada Općinu Hadžići posjetile su hiljade turista, prije svega iz Kuvajta, ali i ostatka arapskog svijeta, kaže načelnik Općine.

„BIH je komplikovana država. U nju investirati je mukotrpan posao i svakom investitoru treba ordene dati. Mi znamo koliko treba zakonskih olakšica ili pomoći da bi im se olakšalo da  investiraju ovdje… Ali i kada se zna šta se treba ispraviti, to se ne popravlja“, kazao nam je načelnik Općine Hadžić Hamdo Ejubović. 

No, vratimo se Festivalu prijateljstva. Svake subote od 12. jula do 12. augusta mjesto je odisalo sportskim sadržajem, takmičenjima i zabavama za djecu te proizvodima s domaćih polja. Završna večer, uz vatromet, folklor i razgovore o budućim privrednim ulaganjima. Samo u festivalskim danima ovim kompleksom prošle su hiljade posjetilaca. Možda najvažnije u sezoni je da je ovo mjesto izvor prihoda za 40 zaposlenika, a tokom cijele godine za 25. Nastojanja su još i veća. Privući još više turista i uposliti još više ljudi.

hayat.ba

drugi upravo čitaju