1697. Austrijski feldmaršal Eugen Savojski je na čelu svojih jedinica sa oko 8.500 vojnika 1697. zauzeo Sarajevo, koje je temeljito opljačkao, pa potom spalio. ovo je jedan od najtežih događaja u dogoj istoriji Sarajeva.
1601. Umro danski astronom Tycho Brahe. Izgradio je opservatoriju Uranienborg na ostrvu Hven, nedaleko od Kopenhagena i posvetio se osmatranju planeta, posebno Marsa. Otkrio je novu zvijezdu u sazviježđu Kasiopeje.
1648. Vestfalskim mirom, koji su zaključili njemački car i vladari Francuske i Švedske, završen je Tridesetogodišnji rat. Mirovnim ugovorom potvrđena načela Augsburškog vjerskog mira iz 1555. o ravnopravnosti rimokatolika i protestanata i osujećena namjera Rimsko-njemačkog carstva i pape o hegemoniji u Evropi.
1795. Pruska, Austrija i Rusija izvršile treću podjelu Poljske. Kao suverena država Poljska je obnovljena tek 1918. godine.

1882. Njemački bakteriolog Robert Koch otkrio je bakteriju koja izaziva tuberkulozu – Kochov bacil. Bilo je to revolucionarno otkriće u borbi protiv najopasnije bolesti 19. stoljeća. Također, pronašao je uzročnike kolere.
1889. U Stocu rođen Mustafa Golubić, prvobitno pripadnik Mlade Bosne, potom Crne ruke, komunista i sovjetski obavještajac.
1912. Završena Kumanovska bitka u kojoj je Prva srpska armija tokom dvodnevnih borbi potpuno potukla tursku Vardarsku armiju, zadavši presudan udarac Turcima u Prvom balkanskom ratu. Turci se povukli u neredu prema Bitolju, a srpska vojska uputila se prema Skoplju i Velesu.
1917. Nijemci i Austrijanci kod gradića Caporetta (sada Kobarid, Slovenija) u Prvom svjetskom ratu probili odbranu italijanske vojske i nanijeli joj težak poraz. Panično bjekstvo Italijana pretvorilo se u totalno rasulo, do tada naizgled čvrste armije. Za 16 dana napadači su napredovali 110 kilometara, zarobili 293.000 italijanskih vojnika, više od 300 topova i velike zalihe ratnog materijala.
1944. Američki avioni u Drugom svjetskom ratu, tokom velike vazdušno-pomorske bitke u filipinskom zalivu Leyte, potopili japanski nosač aviona Musashi, jedan od najvećih ikad izgrađenih.

1945. Stupila na snagu Povelja Ujedinjenih nacija koju je u junu 1945. u San Franciscu potpisala 51 zemlja osnivač svjetske organizacije, uključujući Jugoslaviju.
1946. Osnovan FK Sarajevo.
1948. Umro austrijski kompozitor mađarskog porijekla Franz Lehár.
1974. Umro ruski violinista i dirigent David Fyodorovich Oistrakh, jedan od najvećih majstora violine u 20. vijeku.
1991. U Sarajevu konstituisana prva Skupština srpskog naroda u BiH. Za prvog predsjednika izabran Momčilo Krajišnik. Skupština usvojila deklaraciju o pravu srpskog naroda na samoopredjeljenje.
1992. Na sastanku Glavnog odbora HDZ-a BiH u Posušju Miljenko Brkić podnio ostavku na mjesto predsjednika ove stranke. Izabran novi predsjednik Mate Boban.
2001. Kantonalni sud u Sarajevu osudio Dragana Stankovića na deset godina zatvora, proglasivši ga krivim za silovanje bošnjačkih žena u Foči 1992.
2002. U Republici Srpskoj smijenjeno je i uhapšeno više odgovornih lica zbog afere o izvozu oružja i vojne opreme Iraku, koji je pod sankcijama UN-a. U aferu su umiješani Vazduhoplovni zavod Orao iz Bijeljine i preduzeće Jugoimport-SDPR iz Beograda, čiji je direktor Jovan Čeković smijenjen.

2005. U Detroitu umrla Rosa Parks, prva crnkinja koja se 1955. usudila da prekrši tadašnje rasne zakone na jugu SAD-a, u saveznoj državi Alabama, odbivši da ustupi mjesto u autobusu predviđeno za bijelce.
The post EUGEN SAVOJSKI ZAPALIO I OPLJAČKAO SARAJEVO first appeared on Hayat.ba.