Discover The ultimate convenience in Vaping with iGet Vape Australia, where we offer a wide range of products tailored For Everyday Use. Our online store, www.igetshopaustralia.com, ensures You find The perfect Vape solution to fit your lifestyle. experience hassle-free Vaping with quality products designed For both beginners and seasoned users alike. Elevate your Vaping experience today and enjoy The ease of access to The best in The market. Bio je zadnji hrvatski ban ikad. Tito ga je vješto izigrao | Javno.ba
back to top

Bio je zadnji hrvatski ban ikad. Tito ga je vješto izigrao

IVAN Šubašić (Vukova Gorica, 28. svibnja 1892. – Zagreb, 22. ožujka 1955.), hrvatski odvjetnik i političar, ostavio je značajan trag u burnim povijesnim zbivanjima prve polovice 20. stoljeća. Njegov životni put obilježen je sudjelovanjem u Prvom svjetskom ratu, političkim angažmanom u Hrvatskoj seljačkoj stranci (HSS), pregovorima s kraljevskim dvorom, banskim mandatom u Banovini Hrvatskoj, te ključnom ulogom u emigrantskoj vladi tijekom Drugog svjetskog rata i poslijeratnom razdoblju Jugoslavije.

Rani život i Prvi svjetski rat

Šubašić je započeo svoje obrazovanje studijem teologije, no Prvi svjetski rat prekinuo je njegove planove. Kao austrougarski novak poslan je na bojište u Srbiju, gdje je zbog optužbi za veleizdaju bio osuđen na smrtnu kaznu. Pomilovanje mu je omogućilo nastavak služenja na talijanskom bojištu, a kasnije i u Galiciji, gdje je pao u rusko zarobljeništvo.

Nakon toga pridružio se kao dobrovoljac bitkama na Solunskoj fronti, čime je započela njegova dugogodišnja povezanost s idejom hrvatske samostalnosti i pravde.

Pravnička karijera i ulazak u politiku

Po završetku rata Šubašić je diplomirao pravo na Sveučilištu u Zagrebu, a 1924. godine otvorio je odvjetničku pisarnicu u Vrbovskom. Ubrzo je postao istaknuti član Hrvatske seljačke stranke (HSS), gdje je bio dio užeg vodstva i bliski suradnik Vladka Mačeka. Tijekom 1930-ih, koristeći svoje iskustvo solunskog dobrovoljca i političku vještinu, posredovao je u pregovorima između kraljevskog dvora i HSS-a.

Njegov angažman urodio je plodom 1939. godine, kada je nakon Sporazuma Cvetković-Maček postao ban Banovine Hrvatske. Bio je biran i za zastupnika HSS-a na izborima 1935. i 1938. u kotaru Delnice, čime je učvrstio svoj politički utjecaj.

Drugi svjetski rat i emigracija

Ulaskom Jugoslavije u Drugi svjetski rat 1941. godine, Šubašić je zajedno s vladom Dušana Simovića napustio zemlju. U egzilu se protivio politici emigrantskih vlada, što je pokazao sudjelovanjem na Prvom kongresu američkih Hrvata u Chicagu 1943. godine.

Taj je skup podržao Narodnooslobodilački pokret (NOP) i ideju federativne Jugoslavije, istovremeno osudivši ustaški režim. Na inicijativu Winstona Churchilla, Šubašić je 1944. godine postao predsjednik vlade Kraljevine Jugoslavije u egzilu. U tom svojstvu pregovarao je s Josipom Brozom Titom, što je rezultiralo sporazumima u lipnju i rujnu 1944. godine o budućnosti zemlje.

Povratak u Jugoslaviju i politički sukobi

U veljači 1945. Šubašić se s članovima kraljevske vlade vratio u Jugoslaviju, a na temelju sporazuma s Titom dao je ostavku na mjesto predsjednika vlade. U ožujku iste godine postao je ministar vanjskih poslova u Privremenoj vladi Demokratske Federativne Jugoslavije (DFJ). Bio je član Privremene narodne skupštine i Izvršnog odbora Narodne fronte Jugoslavije. Međutim, razočaran neispunjavanjem dogovora s Titom, u listopadu 1945. podnio je ostavku.

Šubašić se zalagao za ujedinjenje HSS-a s novoosnovanom Hrvatskom republikanskom seljačkom strankom (HRSS), koja je bila pod utjecajem komunista, te za zajednički nastup na izborima u okviru Narodne fronte. U tu svrhu organizirao je konferenciju vodstva HSS-a u rujnu 1945. u zagrebačkom hotelu Esplanade, no većina stranačkih kolega odbacila je njegovu kompromisnu politiku.

Prije izbora za Ustavotvorni sabor NR Hrvatske 1946. godine, zajedno s Božidarom Magovcem predložio je komunističkim vlastima dopuštenje za izlazak pojedinih članova HSS-a na izbore, no i taj je prijedlog odbijen.

Povlačenje i smrt

Nakon neuspjeha u političkim nastojanjima, Šubašić se 1947. godine povukao iz javnog života. Ostatak života proveo je u Zagrebu, gdje je preminuo 22. ožujka 1955. Njegova politička karijera, obilježena pokušajima pomirenja i kompromisa u izuzetno složenim povijesnim okolnostima, ostaje značajnim dijelom hrvatske i jugoslavenske povijesti 20. stoljeća.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.

Ovo je