back to top

BiH porazom od Litve završila nastup na Eurobasketu

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas u Kelnu od Litvanije sa 87:70, u susretu posljednjeg petog kola B-grupe Eurobasketa.

Reprezentacija BiH nije uspjela izboriti plasman u osminu finala te sa tri poraza i dvije pobjede u grupnoj fazi završava nastup na smotri najboljih reprezentacija Evrope.

Košarkaši BiH parirali su Litvancima prvih deset minuta, ali je Litvanija u nastavku meča u potpunosti preuzela igru i na kraju došla do zaslužene pobjede, druge na Eurobasketu, koja joj je donijela četvrto mjesto u grupi i plasman među 16 najboljih.

Litvanija je od početka meča imala prednost zahvaljujući odličnom šutu za tri poena. Grigonis je bio neumoljiv i već u prvoj četvrtini došao je do 14 poena. S druge strane, Musa je odigrao odličnu rolu i svojim poenima držao je BiH u igri. U finišu su se priključili Gegić i Atić dok je Nurkić trojkom u posljednjoj sekundi prvog perioda donio izjednačenje.

U nastavku su Litvanci zaigrala mnogo bolje u odbrani, zaustavili su sve prilaze košu, dominirali su u reketu pa su Košarkaši BiH teško dolazili do pozicije za šut. S druge strane, loptu su spuštali na centre, posebno Sabonisa koji je uglavnom poentirao iz igre ili sa slobodnih bacanja nakon što bi iznudio prekršaj.

Litvanci su prednost povećavali iz minute u minutu, a nakon što je Džanan Musa nakratko prekinuo njihov niz trojkom u 16. minuti, uslijedila je nova serija kojom su došli do dvocifrene prednosti.

U drugom poluvremenu litvanski Košarkaši nastavili su u istom tempu i prednost povećali na 21 poen. Ipak, posljednje minute trećeg perioda pripale su bh. reprezentaciji, koja agresivnom odbranom po cijelom terenu osvaja nekoliko lopti i serijom 10:0 za manje od dvije minute smanjuje zaostatak na podnošljivih 11 poena. Ipak, u posljednjoj minuti Litvanija sa pet uzastopnih poena vraća 16 poena prednosti pred olučujućih 10 minuta.

BiH se nije predavala pa je u posljednjem periodu uspjela ponovo prići na 11 poena zaostatka, ali nije bilo snage ni koncentracije za preokret.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Džanan Musa sa 22 i Jusuf Nurkić sa 15 poena, dok su Litvaniju predvodili Marius Grigonis sa 16 te Jonas Valanciunas, Ignas Brazdeikis i Arnas Butkevicius sa po 13 poena.

The post BiH porazom od Litve završila nastup na Eurobasketu appeared first on Dnevni.ba.