BH. REGIJA IMA VISOK RIZIK OD ZEMLJOTRESA! MOGU LI SE OČEKIVATI POTRESI DO SEDAM STEPENI?

bh. regija ima visok rizik od zemljotresa! mogu li se očekivati potresi do sedam stepeni?

Snažniji potresi su relativno rijetki, međutim, posljednjih godina uočljivo je pojačano seizmološko djelovanje, što potvrđuje niz jačih potresa, od kojih su neki odnijeli i živote. Da je BiH područje na kojem se i ubuduće mogu očekivati potresi, pokazuje i karta koju su izradili istraživači na projektu koji financira EU, a koja pokazuje koji su dijelovi Europe najviše ugroženi potresom.

Navedena karta pokazuje da su Italija, Balkan, Grčka, Bugarska, Rumunija i Turska među najizloženijim regijama kontinenta.

Jadranska obala ugrožena

Među ugroženim regijama je, kako se vidi na karti koju je objavila Europska komisija, i Hercegovina. Naime, tu je rizik od potresa umjeren do visok. Istu sudbinu dijeli i veći dio jadranske obale, napose Dalmacije, a ugroženo je i područje Zagreba. Prikazana europska karta seizmičkog rizika prikazuje kretanje tla za koje se očekuje da će biti dosegnuto ili premašeno s vjerojatnošću od 10 posto u 50 godina.

POGLEDAJTE STRAVIČAN VIDEO SINOĆNJEG ZEMLJOTRESA U BIH

Plave boje označavaju područja relativno niske opasnosti, žute do narančaste boje označavaju područja umjerene opasnosti, a crvene boje označavaju područja visoke opasnosti. Tu su i područja ljubičaste zone, gdje su potresi vjerojatniji i gdje mogu izazvati najveću štetu. Kako se navodi na službenoj stranici Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, teritorij BiH spada u seizmički relativno aktivnu zonu.

Općenito gledano, ovo područje tektonski je vezano uz veliki rasjed Zemljine kore koji od sjeverne Indije (Himalaja), preko teritorija Irana, Turske i Grčke (istočni Mediteran) prelazi južnim dijelom teritorija, gdje skreće k sjeverozapadu. Osim ovog globalnog rasjeda, postoji nekoliko značajnih regionalnih rasjeda (bugojanski, višegradski, neretvanski, banjolučki). Duž svih tih rasjeda mogu se generirati potresi razorne jačine. Osim toga, na području planine Treskavice (koja je zbog toga i dobila ime) registrirana je epicentralna zona vrlo snažnih potresa. Na svim ovim područjima, prema našoj povijesnoj arhivi, javljali su se potresi magnitude više od tri stepena po Richteru ili više od pet stepeni Mercallijeve ljestvice u epicentru.

Jaki potresi

Također, na teritorijima Dubrovnika, Makarske, Knina i Crne Gore javljaju se potresi razorne snage koji mogu imati značajne posljedice i na teritorij BiH. – Od 1900. godine, tj. od kada se na ovom području potresi instrumentalno registriraju, zabilježena su 1084 potresa čija je magnituda bila iznad 3 stupnja po Richteru ili intenziteta većeg od 5 stupnjeva Mercallijeve ljestvice, odnosno to su potresi koji su izazvali materijalne štete ili su odnijeli ljudske živote.

SLABIJI ZEMLJOTRES ZATRESAO SARAJEVO

Premda je vrlo nezahvalno davati “prognozu” seizmičkih događanja za bilo koji teritorij, ipak na osnovi instrumentalnih podataka (kataloga), primjenjujući matematičko-fizikalni model seizmičnosti, došlo se do zaključka da se u idućih 50 godina na teritoriju BiH mogu očekivati potresi maksimalnog intenziteta do sedam stepeni Mercallijeve ljestvice, piše Večernji.ba.

Potresi tog intenziteta izazivaju materijalna oštećenja na građevinskim objektima, uglavnom bez ljudskih žrtava.

Međutim, za razdoblje od 100 i više godina, prema ovim prognozama, može doći do razornih potresa u jugoistočnom i sjeverozapadnom dijelu BiH (područje Trebinja, Neuma, Banje Luke i planine Treskavice) koji mogu izazvati ogromne materijalne štete na građevinskim objektima i odnijeti mnogo ljudskih života – navedeno je na stranici Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

hayat.ba

drugi upravo čitaju